אז איך בוחרים איזה צבע ללבוש?

איך לשלב צבעים נכון בבגדים ובכלל? המדריך השלם.

על המדע הצבעוני אפשר להודות למדען הלא אופנתי בעליל, סר אייזיק ניוטון. כן, ההוא שנפל לו תפוח על הראש. הוא בסה״כ ניסה לפרק את קרן האור הלבנה לצבעים שמרכיבים אותה ולהבין את הקשר בינהם. את הצבעים שקיבל כשהביט באור דרך מנסה הוא סידר במעגל. כך נוצר הכלי הבסיסי ביותר בעולמות העיצוב והאסטתיקה – גלגל הצבעים. מה שמדהים בשיטה זה שהיא מתבססת על חוקי טבע והטבע לא עושה טעויות. בדקות הקרובות נכיר לעומק את הגלגל ונלמד את כל הטיפים והנוסחאות ליצרת לוק הרמוני עם צבעוניות מדויקת. 

גלגל הצבעים

את גלגל הצבעים כבר ראינו בעבר, עכשיו נלמד איך לקרוא אותו נכון ולהשתמש בו לטובתנו. את הכללים הבסיסיים נרצה להכיר, כי רק אחרי שנבין את החוקים היטב, נוכל לשבור אותם. כלומר, להתפרע ולהעז – וזוהי המהות של עולם האופנה והסטיילינג. 

יש מגוון רחב של גלגלי צבעים; כאלה עם יותר גוונים, כאלה עם פחות וכאלה שמתבססים על צבע יסוד(תכף נבין מה זה אומר) ירוק במקום צהוב – בעיקר בעולם הדיגיטלי כי מחשב קורא יותר טוב ירוק מאשר צהוב. 

גלגל הצבעים
פלטת צבעים
גלגל צבעים מורחב
פלטת צבעים
גלגל צבעים דיגיטלי

לצרכים שלנו – התאמת בגדים ושילוב צבעים נכון ונעים לעיניים, נסתפק בגלגל הבסיסי ביותר שמכיל את קבוצות הצבעים העיקריות. נבחר את הפריט שהכי בא לנו עליו היום והגלגל ידריך אותנו איזה צבעים לחפש בארון שיתאימו בול ויצרו שילוב הרמוני מושלם. 

איך קוראים את גלגל הצבעים?

  • הצבעים בגלגל מחולקים לשלושה סוגים:
  1. צבעי יסוד – הצבעים הבסיסיים ביותר בטבע. לא ניתן להגיע אליהם על ידי שילוב של צבעים אחרים. הצבעים הם אדום, צהוב וכחול
גלגל צבעים 3

2. צבעים משניים(משלימים) – הצבע שנמצא מול צבע היסוד בגלגל משלים אותו ליצירת אור לבן. ירוק משלים אדום, סגול משלים צהוב וכתום משלים כחול.

(ערבוב של שני צבעי יסוד יתן את הצבע המשני שבינהם – אדום + צהוב = כתום, צהוב + כחול = ירוק, כחול + אדום = סגול)

גלגל צבעים 3

3. צבעים שלישוניים – כל שאר הצבעים. אלו הם הצבעים שנוצרים אם מערבבים צבע יסוד עם צבע משני הקרוב אליו. אלו נותנים לנו את כל הגוונים ותתי הגוונים האהובים עלינו.

(כתום + אדום = כתום כהה, כתום + צהוב = כתום בהיר. ירוק + צהוב = ירוק בהיר, ירוק + כחול = טורקיז. סגול + כחול = סגול כהה, סגול + אדום = ורוד כהה וכו׳ תלוי בגודל ופירוט הגלגל)

גלגל צבעים 3
  • שיטה נוספת לחלוקה של גלגל הצבעים היא באמצע(דרך הצהוב והסגול), לצבעים קרים וחמים:
  1. צבעים חמים: מסגול דרך אדום וכתום, עד לצהוב.
גלגל צבעים 3

2. צבעים קרים: מצהוב, דרך ירוק וכחול, בחזרה לסגול.   

גלגל צבעים 3
  • קבוצה נוספת היא צבעים נייטרלים – צבעים שקטים ורגועים בטונים מונמכים כמו לבן, אפור, ניוד ופסטלים למינם. 
פלטת צבעים

7 עקרונות לשילוב צבעים נכון

נבחר את הפריט שנרצה להדגיש בהופעה שלנו, נזהה את הצבע על גלגל הצבעים, ונתחיל לשחק 🙂

1. צבעים משלימים

כל צבע על הגלגל ילך מצוין עם הצבע שנמצא בדיוק ממולו – אדום וירוק, כחול וכתום, צהוב וסגול וכו׳. בשיטה הזאת נוצרים הקולור בלוקס הטובים ביותר. 

לפעמים הצבעים כמו שהם, בעיקר אם מדובר בצבעי יסוד, בולטים ובוהקים מדי. לכן, לשילוב מוצלח שלא יסנוור את הסביבה, תבחרו צבע אחד דומיננטי ואת הצבע המשלים תלבשו בגוון נייטרלי ורגוע יותר. כמו אדום בוהק עם ירקרק מנטה. 

גלגל צבעים14
גלגל צבעים14
גלגל צבעים13
גלגל צבעים1433
גלגל צבעים1412
גלגל צבעים141

2. השיטה האנלוגית

שילוב של כל שלושה צבעים רצופים על הגלגל מבטיח זרימת צבעוניות הרמונית רציפה שתמיד נראית טוב.  

זה יכול להיות במקום על הגלגל בו הגוונים דומים אחד לשני כמו אדום, כתום כהה וכתום בהיר או סגול כהה, סגול וורוד כהה. וזה יכול להיות בנקודת מפגש של 2 צבעים שונים והגוון שמחבר בינהם כמו סגול, כחול וטורקיז או ירוק, ירקרק וצהוב. 

גלגל צבעים12
דוגמא צבעים 7
דוגמא צבעים 7
דוגמא צבעים 8
דוגמא צבעים 8
דוגמא צבעים 7

3. שיטת המשולש

שילוב של שלושה צבעים שנמצאים במרחק שווה אחד מהשני ויוצרים ביחד משולש סימטרי. פריט אחד מכל צבע על קודקודי המשולש יוצר לוק מעניין וצבעוני אבל לא מוגזם, שמושך ונעים לעיניים. 

דוגמא צבעים 7
דוגמא צבעים 7
דוגמא צבעים 7
דוגמא צבעים 6
דוגמא צבעים 7
דוגמא צבעים 6

4. אותה משפחה

דרך מעודנת ללוק מושלם היא ללכת על צבע אחד אבל בגוונים שונים ובטקסטורות שונות בכל הפריטים העיקריים

כדי להמנע מחד-גוניות יתר – נכון הצבעים המשלימים?… אקססוריז בצבע המשלים לצבע העיקרי שלנו(זה שנמצא מולו על הגלגל) יצור ניגוד מושלם, ויהפוך את העומס להגיוני ומרגש. 

דוגמא צבעים 6
דוגמא צבעים 6
דוגמא צבעים 6
דוגמא צבעים 6
דוגמא צבעים 6
דוגמא צבעים 6

5. מונוכרומטי

כמה שהגלגל שימושי ומדהים לפעמים יש צבע אחד שממש בא לנו בטוב. על הכל. מהמם. רק לא לשכוח לשלב אקססוריז בגוון כהה יותר משאר ההופעה, שיתן הפוגה נעימה ומעניינת לעיניים. 

לוק שבו כל הפריטים באותו צבע בגוון דומה, נהיה יותר ויותר פופולרי בזמן האחרון אז אל חשש! אפשר להתחיל עם צבעים פסטליים עדינים ובהמשך כשהעיקרון יהפוך לאוטומט, אפשר להעז ולהתנסות בצעים מאתגרים יותר.

דוגמא צבעים 5

6. הדפסים

הדפסים(גם אומברה נכנס פה) לרוב כבר משלבים כמה צבעים, כלומר כבר עשו בשבילנו את העבודה. אז איך לעבוד נכון עם מה שיש? אם נבחר בפריט עם הדפס כדאי לו לתת להשתלט ולשלב איתו צבעים נייטרלים ורגועים מתוך פלטת הצבעים שכבר קיימת. 

כדי לעדן את הלוק, אפשר לבחור ולשלב פריטים בצבע הבהיר ביותר בהדפס ולחזק באקססוריז בגוון כהה יותר של אותו צבע.  או לחלופין כדי ליצור דרמה נוספת, אפשר לבחור אקססוריז בצבע הכהה ביותר או הבולט ביותר בהדפס ולשלב אותם בזהירות. 

דוגמא צבעים 5
דוגמא צבעים 4
דוגמא צבעים 3

7. רגוע ונייטרלי

אם מתחשק לוק שקט, עדין ואלגנטי יותר, נבחר צבע אחד, קר או חם ונעטוף אותו עם בצבעים נייטרליים רכים בגוון דומה. אקססורי אחד או שניים בצבע העיקרי יכניסו קצת תשוקה ללוק הרומנטי והמתוק. 

דוגמא צבעים
דוגמא צבעים 1
דוגמא צבעים 1

- הסוף -

אהבת את העיצובים? כולם נעשו בעזרת האתר הכי מדהים בעולם –  שופ-לוק, שבעבר נקרא פוליבור. הכלי החינמי והכיפי ביותר לניסיונות ומיקס אנד מאץ׳ של בגדים מכל רחבי אינטרנט. על כל פאשניסטה יש להכנס ולשמור לבוקמרקס דחוף.

מזל טוב! יש לך את כל הידע והכלים הדרושים בתורת שילוב הצבעים של עולם האופנה ותכלס בכל תחום אחד שנוגע בצבעוניות. מעכשיו כל לוק יומי יהפוך, בעזרת המדע(!), ללוק ח ל ו מ י. 

האינסטוש שלך יודה לנו על זה 😉

בברכת תחקרו, תהנו ותעזו כי העולם צבעוני וקסום,

צוות פליפר.

כתיבת תגובה